Patojenlerle Mücadele Edebilmek İçin Hayatta Kalma Sürelerini Öğrenin

Özellikle ebola salgınıyla birlikte virüslerin kontamine olmuş (kirliliğe maruz kalmış) yüzeylerde ne kadar hayatta kaldığı en çok merak edilen konulardan biridir. 2014’ün Aralık ayında Kyle Bibby’nin Environmental Science & Technology Letters’da yayımlanan makalesinde bu husus irdelenmiştir.

Hastalıkların yayılmasını önleyecek etkili dezenfeksiyon uygulamaları geliştirmek için patojenlerin bir yüzeyde, suda veya sıvı bir damlacıkta ne kadar hayatta kalabildiğini bilmek kamu sağlığı yetkilileri, bilim adamları ve doktorların yanı sıra profesyonel temizlik uzmanları için de kritik bir bilgidir. Hastalıklara sebep olan birçok bakteri ve virüs, hayatta kalabilmek için neme ve besine ihtiyaç duymaktadır. Bu d,a bir canlı vücudu dışında ne kadar yaşayacağını etkiliyor. Örneğin;

  • Nezleye sebep olan virüslerin iç mekândaki yüzeylerde yedi günden fazla hayatta kaldığı görülmüştür.
  • Ellerle bulaşma (başka birine geçme) yeteneğine sahip grip virüsleri sert yüzeylerde 24 saat, havadaki damlacıklarda yaklaşık 10 saat hayatta kalabilir.
  • Salmonella bakterisi (tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açan bakteri) sert yüzeyle ve kumaşlarda 1-4 saat arası hayatta kalabilmektedir.
  • Norovirüs sert yüzeylerde günlerce hatta haftalarca hayatta kalabilmektedir.
  • Clostridium Difficile 5 ay hayatta kalabilmektedir.
  • MRSA bakterileri (hastane mikrobu) ise 5 gün ile 1 hafta arası hayatta kalabilmektedir.

Genel olarak patojenler zemin, tezgâh, tuvalet armatürleri ve plastik gibi gözeneksiz yüzeylerde uzun süre hayatta kalabilmektedirler. Bu sebeple temizlik uzmanlarının bu yüzeyleri temizlerken ne kadar özen göstermesi gerektiğini bilmesi patojenlerle mücadele açısından faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın