Kâğıt Havlu ve Tuvalet Kâğıdı İsrafından Kaçınmak İçin Ne Yapılmalı?

Kâğıt havlu ve tuvalet kâğıdı hayatımızdaki vazgeçilmez yerini aldığından beri kaliteli ve verimli ürünler seçmenin yanında tüketim sırasında bu ürünlerin israf edilmesini önlemeye çalışırız. Kâğıdın kendisine ek olarak doğru kâğıt havlu makinesinin seçilmesi de hem üründe hem de bütçenizin nihai kar-zarar hanesinde önemli tasarruflar sağlayabilir. 

Otomatik Çözümleri Tercih Edin

Maliyetleri analiz ederken, kâğıt kalitesine ek olarak kullanacağınız kâğıt havlu cihazının da seçimini değerlendirmenizde yarar var.

Kâğıt havluları manuel dispenserden çekmenin çocuklar için eğlenceli bir oyun olabildiğini sizler de fark etmişsinizdir. Çocukların bu oyunu hem çok fazla sayıda kâğıdın israf edilmesi hem de büyükler için ek maliyet anlamına geliyor. Özellikle ilk ve ortaokul seviyesindeki çocukların bulunduğu ortamlarda kâğıt kullanımını izlemek ve tasarruf için gerekli tedbirleri almak biraz zordur. Fakat çeşitli kâğıt havlu makinelerinin bu konuda sizlere faydalı olabileceğini unutmayın.

Geleneksel katlanmış ve kesilmemiş kâğıt havluların maliyeti daha düşük gibi görünebilir ancak bu havlular bölünmedikleri için tüketiciler tarafından gereğinden fazla kullanılırlar. Tasarruf etmeye çalışırken israfa ve dolayısıyla ek maliyetlere yol açmış olursunuz.

Unutmayın, fotoselli (temassız) bir kâğıt havlu makinesi yalnızca manuel kullanılan dispenserlere göre harcanan kağıt miktarını azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda çapraz bulaşma (mikropların transfer yoluyla bulaşması) olasılığını da düşürür. Ayrıca fotoselli (otomatik) kâğıt havlu makinelerinde zaman ayarı yaparak ve makineden çıkan kâğıt uzunluğunu ayarlayarak da israfı en aza indirebilirsiniz. Bu sebeplerle fotoselli kâğıt havlu makinesi günümüzde kağıt israfını önlemek için kullanılan en popüler seçenektir. Sizler de bu makineleri kullanarak gerçek anlamda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Hangi Kâğıt Havlu Makinesini Seçmeliyim?
Fotoselli (temassız) , elektrik bağlantısıyla çalışan ve kâğıt havlunun yaprak boyutunu kontrol edebildiğiniz havlu makinelerini tercih etmenizi öneriyoruz.

Diğer Faktörler
Tasarruf etme açısından kâğıt ve kâğıt havlu makineleri önemli olduğu kadar bunları satın alma yolları da elde edilen nihai kâr veya zararı etkileyebilmektedir. Kâğıt havluları ve tuvalet kâğıtlarını toplu almak sizlere hatırı sayılır bir ekonomi sağlayacaktır. Özellikle nakliye maliyetleri düşünüldüğünde tek fatura ve tek sevkiyatın hem zamandan hem de paradan tasarruf sağladığını unutmayın. Belirli bir bütçeye ve yeterli depolama alanına sahipseniz bu yöntem sizin için ideal bir seçenek olabilir.

Bir cevap yazın