Uygun Ölçekte Kimyasal Kullanarak Zaman ve Para Tasarrufu Sağlayın

Birçoğumuz temizlik yaparken uygun miktarda kimyasal kullanmanın iyi, daha fazla kimyasal kullanmanın ise daha iyi sonuç vereceğini düşünürüz. Peki, gerçekten de öyle midir? Temizlik sırasında aşırı miktarda kimyasal uygulanan yüzeyde neler olur?

Fazla miktarda temizlik kimyasalı uygulanması geride kaygan ve kirleri üzerine daha çok çeken yapışkan bir yüzey bırakır ve bir sonraki temizlik döngüsünü uzatır. Bunun yanında kullanılan temizlik kimyasalını temizlemek için daha fazla ikincil malzemeye ve maliyete ihtiyaç duyulur. Çevresel açıdan baktığımızda aşırı temizlik kimyasalı kullanımı bu kimyasalların gereksiz yere doğaya salınması ve ekolojik sisteme zarar vermesi anlamına gelir.

Az miktarda (aşırı seyreltilmiş) kimyasal kullanılması ise amaçlanan işin doğru yapılmasını engeller. Özellikle sanitasyon (herhangi bir şeyi sağlığa zarar vermeyecek duruma getirme) veya dezenfeksiyon gibi işlemlerden sonuç alınamayabilir. Tasarruflu bir yöntem gibi görünse de temizlik performansını oldukça düşüreceği ve iş gücü maliyetini arttıracağı için ekonomik olarak pahalıdır.

İki kullanım şeklinin de yanlış olduğu verilen örneklerle rahatça görülebilir. Dolayısıyla tasarruflu, etkili ve çevreci bir temizlik için optimum orandaki kimyasal kullanımını tercih etmeliyiz.

Bir cevap yazın